Dayanıklı Bakteriler: Çiğ sebze ve salata sağlık riski taşıyabilir mi?

Salata ve bitkisel gıdalarda bulunan E.Coli bakterileri sağlığımız açısından risk taşıyabilir…

Salata dengeli ve sağlıklı beslenmek isteyen insanlar için çok popülerdir. Salata çeşitleri genellikle satışa hazır ve ambalajlı olarak satılmaktadır. Bu tip taze ürünlerin hijyen açısından bakteri ile kontamine olabileceği bilinmektedir. Julius Kühn Enstitüsü’nden (JKI) Profesör Dr.Kornelia Smalla’nın yönettiği bir çalışma grubu, bu bakterilerin antibiyotiklere dirençli bakteriler de içerebileceğini göstermiştir.

Julius Kühn Enstitüsü Başkanı Prof.Dr.Georg Backhaus “Bu bulguların en temeline inmeliyiz”dedi. Antimikrobiyal dirençli bakterilerin gübre,kanalizasyon çamuru,toprak ve su kütlelerinde meydana geldiği bilinmektedir.

Alman Federal Risk Değerlendirme Enstitüsü(BfR) Başkanı Prof.Dr.Andreas Hensel “Bu tür bakterilerin bitkiler üzerindeki bu endişe verici tespiti,diğer gıdalar için benzer bulgularla aynı doğrultudadır.” diye ekliyor.”Şimdi bu bulguları, tüketicinin sağlığı ile ilgili önem arz edip etmediğini anlamak için aciliyet meselesi olarak değerlendiriyoruz.”

Analiz etme amacıyla, Prof.Smalla başkanlığındaki çalışma grubu Alman marketlerinden karışık olarak salata,roka ve kişniş satın aldı. Örnekler daha sonra transfer edilebilir antimikrobiyal direnç genlerinin toplam miktarını belirlemek için analiz edildi. (Araştırmacılar bu gıdalar üzerinde çoğunlukla zararsız bir bağırsak bakterisi olan Escherichia Coli’de “aktarılabilir resistome” terimini kullanırlar.)

Uzmanlar, analizlerinde, aktif madde tetrasikline dirençli E.Coli bakterilerine odaklandılar. Bunun nedeni, tetrasiklin antibiyotiklerin çiftlik hayvanları yetiştirilmesinde,bağırsak gibi organlarda dirençli bakterilerin gelişimini ve çoğalmasını destekleyebilmeleridir. Bu bakterilerin yanı sıra antibiyotiklerin bir kısmı atılır ve daha sonra organik gübreler yoluyla tarlalara doğru yol alırlar.

Smalla “Kapsamlı testlerin sonuçları açıkça göstermektedir ki; kromozomlar dışında meydana gelen çok çeşitli aktarılabilir plazmidler (bakterilerdeki gen taşıyıcıları) taze ürünlerdeki E.Coli’de direnç genleri ile birlikte bulunmuştur.Bu plazmidlerin her biri birden fazla antibiyotik sınıfına direnç taşır. Analiz edilen her üç gıdada da bu özelliklere sahip E.Coli bakterileri bulunmuştur.” diyor.

Eğer bu zararsız bakteriler kendi başlarına bitkisel gıdalarda meydana gelirse, çiğ sebzelerin tüketimi nedeniyle insan bağırsağına girebilirler. Yutulduğunda, bakteriler plazmidlerini bağırsakta mevcut olabilecek herhangi bir patojen bakteriye geçirebilirler. Bu, yatay gen transferi olarak da bilinir.

Salatanın E.Coli ile düşük düzeyde kirlenmesine bağlı olarak direnç genlerinin insan bağırsağında ne sıklıkla aktarıldığı bilinmemektedir.

Tüketiciler, çiğ gıdaları,yaprak salatalarını ve taze otları yemeden önce su ile yıkamalı ve patojenlerin veya antimikrobiyal dirençli bakterilerin yutulması riskini en aza indirmelidir.

[zombify_post]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.