Zürafalar Desenlerini Annelerinden Miras Alıyor

Hayvanların kürklerindeki lekeler bizlere bu uzun boylu hayvanların hayatlarını ne kadar iyi sürdürebileceğini de gösteriyor.

Yeni bir çalışma, Afrika’nın en uzun canlılarını süsleyen benekli motiflerin annelerinden aktarıldığını gösteriyor.2 Ekim’de raporlanan araştırmalarda, yavru zürafaların lekelerinin, yuvarlaklık ve noktaların sınırlarının düzgünlüğü açısından annelerininkiyle benzer olduğu tespit edildi. Araştırmacılar, bu lekelerin büyüklüğünün ve şeklinin bir zürafanın vahşi hayatta kalma şansını da etkileyebileceğini söylüyor.

Zürafalar – kaplanlar, zebralar ve jaguarlar gibi – vücut sıcaklığının düzenlenmesine yardımcı olan ve diğer hayvanlara aynı türün parçası olduklarına dair sinyaller veren lekelere sahiptirler. Bu lekeler aynı zamanda hayvanların vücut şekillerini optik olarak kırarak yırtıcılardan saklamak için kamuflajda önemli bir rol oynar.

Vahşi Doğa Enstitüsünde temel bilim insanı olan Penn Eyaleti'ndeki kantitatif bir vahşi yaşam biyoloğu olan Derek Lee, meraklıların “Zürafalar neden desenlere sahip?” ve “Yavrular bu desenli lekeleri kalıtsal yolla miras mı alıyorlar?” gibi sorularına cevapları olmadığından verilerini bu sorulara yönelik kullanarak yanıt aradıklarını söylüyor.

Bilim adamları daha önce hayvanların lekelerinin ve çizgilerinin kalıplarının rastgele verildiğini ya da çevresel faktörlerden etkilendiğini ileri sürmüşlerdir. Bir kalıtsal bağlantıdan şüphelenen Lee ve meslektaşları, 2012'den 2016'ya kadar Tanzanya'daki 31 adet anne ve bebek zürafa setinin fotoğraflarını dört yıl boyunca çektiler. Ardından, görüntü analizi yazılımı araştırmacıların, her bir çiftin içindeki kalıpları, şekil, boyut ve renk dahil olmak üzere 11 özelliğe göre karşılaştırmasına yardımcı oldu. 

Farkı Bulun

Anne zürafalarının lekeleri, yavrularının lekeleriyle uyuşuyor. Bilim adamları, bu örüntülerin şekli, boyutu ve rengi ile ilgili belirli özelliklerin kalıtsal miras olduğunu düşünüyor.

https://www.sciencenews.org/sites/default/files/2018/10/100118_jl_giraffespot_inline_730.png

Özellikle iki özellik, lekelerin yuvarlaklığı ve sınırlarının düzgünlüğü, anneler ve yavruları arasında çarpıcı bir şekilde benzerdi – ki bu ekip, spot desenlerin miras kaldığını gösteren bir işaret olarak yorumladı.

Ekip ayrıca, gençlerin lekelerinin hayvanların yırtıcı hayvanlardan kaçmak için çevrelerine nasıl uyum sağlamasına izin verdiğini de görmek istiyordu. Böylece araştırmacılar, çalışma havuzunu 258 buzağıya genişleterek, çalışmanın dört yılı boyunca her biri yılda altı kez fotoğraf çekmeye çalışıyorlardı. Her başarılı fotoğraf bir “yeniden yakalama” senaryosunu temsil etti. Ekip daha sonra grup içinde hayatta kalma olasılığını tahmin etmek için istatistiksel analizler yaparak verileri çalıştırdı. Bilim adamlarının bildirdiğine göre, daha büyük, düzensiz şekilli lekeleri olan yavru zürafaların, yaşamın ilk mevsimi boyunca hayatta kalma şansının en yüksek olduğu ortaya çıktı.

Harvard Üniversitesi'nden evrimci biyolog Hopi Hoekstra, bu lekelerin olmasının hayatta kalmak için önemli olmadığını fakat lekelerin farklı şekillerinin asıl şans olduğunu söylüyor. “Biraz alçakgönüllü, ama bence önemli bir ayrım.”

Lee, araştırmaların sadece yüzeyini çizdiklerini belirterek, diğer araştırmacıların zürafaların genetik materyalini analiz ederek bu bulguları doğrulamaları gerekeceğini söylüyor. 

Alıntı

D. Lee et al. Seeing spots: quantifying mother-offspring similarity and assessing fitness consequences of coat pattern traits in a wild population of giraffes (Giraffa camelopardalis). PeerJ. Published online October 2, 2018. doi: 10.7717/peerj.5690.

               Daha Fazla Bilgi İçin

T.H. Saey. All patterns great and small. Science News. Vol. 178, July 17, 2010, p. 28.

T.H. Saey. How the cheetah loses its spots. Science News Online, September 21, 2012.

T.H. Saey. Pigment pas de deux puts stripes on zebrafish. Science News. Vol. 185, February 22, 2014, p. 9.

T.H. Saey. Tweaking the pattern equations. Science News Online, December 21, 2015.

Kaynak: https://www.sciencenews.org/article/giraffes-inherit-their-spots-their-mothers

[zombify_post]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.