Dünyada Tek!

Son derece garip bir şekilde simbiyoz. Lekeli semender ile bir alg türünün tuhaf ilişkisi…

Farklı türlerin birbirlerinden faydalanarak kurdukları ortak beslenmeye simbiyoz denir. Simbiyotik ilişkinin çeşitli türleri de vardır. Ama lekeli semender (Ambystoma maculatum) ve bir alg türü olan Oophila amblystomatis arasındaki gibi tuhaf ilişkiye ilk kez rastlıyoruz.

Bilim insanları bu ikilinin simbiyotik ilişkisini 2011'de keşfetmiş ve bir omurgalının tamamen farklı bir türle kurduğu bu garip ilişki literatüre dünyadaki tek örnek olarak kaydedilmişti. Kısaca özetlersek; semender yumurtladığı zaman algler bu yumurtaları koruyacak şekilde üstlerini kapatıyor, onlara sıcak ve güvenli bir yuva sağlıyorlar. Böylece semenderin yumurtaları korunup yumurta içindeki yavrular bu alglerden yayılan oksijenle beslenirken, algler de yumurtalardan dışarı atık olarak sızan karbon ve azottan beslenmiş oluyor. Sadece bu kadarına baktığımızda mutualizm denilen bir simbiyoz türü gibi görünüyor ama şaşırtıcı kısmı derinlerde gizli. Amerikan Doğal Tarih Müzesi ve Gettysburg Koleji ortaklığında yürütülen araştırmada da bu yeşil alglerin kendilerini semender yumurtalarının hücrelerine de aktardıkları anlaşılmıştı. Ancak bir omurgalı tür için çok şaşırtıcı olan bu durumun nasıl mümkün olabildiği çözülememişti.

Yeni araştırmada, algin genlerindeki mesajcı RNA'ların kodları haritalandı ve yumurtalardaki semenderlerin  hücrelerindeki alg genleriyle karşılaştırıldı. Sonuçta algin fotosentez yapmanın yanı sıra fermentasyon sürecini de kopyalayabildiği görüldü. Dahası, semenderin biyolojik mekanizması bunu bir saldırı olarak görmüyor. Hatta bağışıklık sistemini bu istilacı genleri kabul edecek şekilde yeniden düzenliyor.

[zombify_post]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.