Bu Vitamin Rüyalarınızı Hatırlamanıza Yardımcı Oluyor

Bir deney sonucunda, B6 vitamininin rüyalarımızı hatırlamamıza yardım edebileceği ortaya çıktı.

Gece beyinde oluşan bazı bulguları tutmak isteyen insanlar için kullanışlı bir ipucu olmanın yanı sıra bu keşif travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) tedavisinde doğru bir basamak olabilir.

Geçtiğimiz günlerde bilim insanları tarafından bir rüya kontrol makinesi icat edildiği duyuruldu. Öte yandan, Adelaide Üniversitesi’nden Dr. Denholm Aspy, benzer bir şeyi tamamıyla yasal bir hap kullanarak ve bazı beyin egzersizleriyle kişilerin kolaylıkla yapabileceğini iddia ediyor. Aspy, 100 gönüllü üzerinde test yaptı ve 240 miligramlık bir B6 vitamini tableti ile bir B vitamini kompleksi içeren bir tableti kullandığı çalışmada, bir grup gönüllüye de uykudan önce alınacak  plesebo içeren hapları denedi. B6 vitamini kullanan gönüllü grubunundiğer grup üyelerinden %64 gibi daha fazla bir oranla rüya hatırlamada başarılı oldukları Perceptual and Motor Skills ‘e Aspy tarafından rapor edildi. B vitamini kompleksi içen gönüllülerde herhangi bir rüya hatırlama gelişmesi görülmedi.

rüya.jpg

B6 vitamininin rüyaların hatırlanmasını neden arttıracağına dair iki teori öne sürülmüştü.  İlki uyanıklığın artmasına ve daha sık uyanmaya sebep olabileceğiydi. Ancak, testler esnasında plesebo haplar alan kişilerle B6 vitaminini alan kişilerde benzer kalitede uyku deneyimi olduğu anlaşıldığından dolayı bu teori reddedildi. Daha muhtemel alternatif ise B6’nın triptofanı seratonine dönüştürmesi sayesinde uykunun başlangıcında derin ve rüyasız bir uyku deneyimi ortaya çıkarmasıdır. Aspy  “Muhtemelen uykunun en başında rüya görülmediği ve son aşamada yoğun bir şekilde rüya görüldüğü için bu rüyalar hatırlanabiliyor” açıklamasında bulundu.

Rüyaları hatırlamak bazen eğlenceli olabilir ama Aspy bunu büyük bir şeyler için bir adım olarak görüyor.’ Ne kadar çok rüya görürseniz ,size her seferinde daha fazla tanıdık gelirler ve bundan dolayı rüyada olduğunuzun farkına daha kolayca varabilirsiniz’.

Rüyada olduğunuzun farkında olmak eğlenceli bir hale dönüşebilir.Bu durum için Aspy ‘Bunu yapabilen kişilerin  kabusların üstesinden gelme, fobilerle başa çıkma,problem çözme ,motor becerileri arttırma hatta fiziksel travma rehabilitasyonuna yardımcı olması mümkündür’.

Aspy, yatmadan önce B6 vitamini yönünden zengin gıdaların alınması veya B6 vitamini içeren tabletlerin içilmesi sonucunda yürütülen çalışma için daha fazla gönüllüyle yeni bir test uygulanmayı planlıyor…

Kaynak

[zombify_post]

“Bu Vitamin Rüyalarınızı Hatırlamanıza Yardımcı Oluyor” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.