Bukalemunlar Nasıl Renk Değiştiriyor?

Belgesellerde bukalemunları avlarından kaçmak için renk değiştirirken görmüşsünüzdür. Peki nasıl olduğunu hiç düşündünüz mü?

Bukalemunların renk değiştirdiği herkes tarafından bilinen bir gerçek. Örnek olarak, renkten renge giren leopar bukalemun, derisindeki küçük kristaller sayesinde en renkli sürüngenler arasında yer almayı başarıyor.

İsviçre’deki Cenevre Üniversitesi’nde geçtiğimiz hafta yapılan bir araştırmaya göre, leopar bukalemunun derisinde sadece bir değil, iki kat kristalli hücre bulunuyor. Hücreleri germe ve gevşetmesi sayesinde yansıyan ışığın rengini değiştiren bukalemun, bu sayede hızlı bir şekilde renk değiştirebiliyor.

PHOTOGRAPH BY CHRISTIAN ZIEGLER, NATIONAL GEOGRAPHIC CREATIVE

Kristaller, hayvanın gevşeme halinde olduğu gibi birbirine yakın durduğunda, mavi ışığı yansıtıyor. Bukalemun derisindeki sarı pigmentlerle bir araya gelen bu ışık, hayvanın yeşil görünmesine yol açıyor. Hücreleri gerip kristalleri birbirinden uzaklaştırmak ise, sarı-kırmızı arasında renkler ortaya çıkarıyor.

Deri yüzeyinin yakınında bulunan iridofor ismindeki hücre katmanı erkek bukalemunlarda bulunuyor ve eş bulma amacıyla renkli gösteriler yapmada kullanılıyor.

Doğada bir şeyi renkli hale getirmek için iki farklı yöntem var; pigment kullanmak ya da ışığı yansıtan kristal yapı matrislerine sahip olmak. Fotonik kristaller adı verilen bu ışık yansıtıcılar kelebeklerin, böceklerin, balık pullarının ve kuşların tüylerinde görülen renkli parıltının nedeni. Aynı zamanda büyük kamuflaj ustaları kafadanbacaklılara denizler altındaki ortamlarında görünmez olma olanağı da veriyor. Pigmentler solabiliyor ama yapısal renk, alttaki kristaller yok olana kadar parlaklığını koruyor.

[zombify_post]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.