Bacak Egzersizleri Beynin Gelişmesine Katkıda Bulunuyor

İtalyan bilim insanlarının araştırmasına göre koşu, yürüyüş, fitness gibi bacakları çalıştıran egzersizler beyin sağlığına ve beynin gelişmesine katkıda bulunuyor.

Pavia ve Milano Üniversiteleri tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre, bacakları hareketsiz kalan kişilerin beynindeki sinir hücreleri azalıyor ve yenilerinin oluşumu da çok yavaş gerçekleşiyor.

Laboratuar fareleri üzerinde yapılan incelemede, 28 gün boyunca bacakları hareket ettirilmeyen farelerin beyninde sinir hücrelerinin %70 oranında azaldığı, yenilerinin ise çok yavaş oluştuğu gözlemlendi.

İtalyan haber ajansına konuşan araştırmacı Daniele Bottai, ” Deneğimiz olan farelerin arka bacaklarını hareket ettirmemesinin beyinlerinin sağlığı için kritik bir öneme sahip olduğunu belirledik. Subventriküler bölgede yeni sinir hücrelerinin oluşumunu analiz ettik ve çıkan sonuç, bu işlemin çok yavaş şekilde gerçekleştiğiydi.

Subventriküler bölge, beynin sinir kök hüvrelerinin yeni sinir hücrelerine dönüştüğü bir alan. Sağlıklı bir beyin yapısına sahip olmak için bu bölge kritik bir öneme sahip. 

[zombify_post]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir