Salatalığın Mucizesi

Salatalığın içerisinde bulunan fisetin hafıza kaybının önlenmesinde en önemli etken..

Diyetinizi geliştirmek istiyorsanız, diyetinize dahil etmeyi düşünmeniz gereken şeylerden biri de salatalıktır. Salatalık, dünyadaki en sağlıklı yiyecekler arasındadır ve birçok insan besin değerini incelemektedir. Sade bir tada sahip olduğundan salatalığı salatanızdan veya sandviçinizden atmadan önce, hafıza kaybını ve Alzheimer hastalığını önlemeyi içeren sağlığa olan pekçok faydasını düşünün.

Salatalıkların bu etkisi, Salk Biyolojik Çalışmalar Enstitüsü'nden araştırmacılar tarafından belirlendi. Çalışmalarında fareleri Alzheimer’ın ve bunun hafıza kaybı gibi semptomlarının belirtileri için hayvan modelleri olarak kullandılar. Salatalıklarda ve diğer bitki bazlı yiyeceklerde bulunan fisetin denilen günlük flavonol dozu verilen farelerin, hafıza kaybı ve Alzheimer semptomlarının gelişiminde gecikme gösterdiğini buldular. Bazı durumlarda, bu semptomlar bile tamamen önlendi.

Araştırmacıların yaptıkları şaşırtıcı başka bir araştırma, farelerin Alzheimer’ın ilerlemesine ve gelişmesine katkıda bulunduğuna inanılan amiloid plakları geliştirmeye devam etmelerine rağmen, bu gelişmelerin gözlemlenebileceği idi. Daha fazlası, nörodejeneratif bozukluğu olmayan fareler, fisetin aldıktan sonra hafızadaki gelişmeleri sergilemeye devam etmiştir.

Fisetin'in anıları düzelten beynin bir bölümünü içeren hücresel bir yolu tetikleyerek hafızayı iyileştirdiğine inanılıyor. Ek olarak, bu flavonolün beyin hücreleri üzerinde etkili olan anti-enflamatuar ve antioksidan özelliklere sahip olduğu, böylece yaşlanma ve bununla ilişkili etkilerinin önlendiği gösterilmiştir. 

Bu çalışmanın sonuçları, Alzheimer’ı ilerletme riski yüksek olan kişilerin, diyetlerinin salatalık ve diğer fisetin bakımından zengin yiyecekleri içermesi gerektiğini göstermektedir. Buna ailede hastalık öyküsü olanlar, kafa travması olanlar ve kalp problemleri olanlar da dahildir.

Fisetin açısından zengin başlıca gıdalar;

Meyvelerde; elma,kivi,trabzon hurması, şeftali, mor üzüm,çilek ve yeşil üzüm

Sebzelerde; salatalık, soğan ve domates

Çaylarda; siyah,yeşil, seylan ve kırmızı çalı çayı

[zombify_post]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.